تبلیغات
موسیقیران - تاریخچه سنتور


دستانی که کمک میکنند مقدس تر از لبانی هستند که دعا میکنند <<کوروش کبیر>>

هر که در این سرا درآید نانش دهید و از ایمانش مپرسید چه آنکس که به درگاه باریتعالی به جان ارزد البته بر خوان بوالحسن به نان ارزد <<شیخ ابوالحسن خرقانی>>

باران باش و ببار و نپرس کاسه های خالی از آن کیست <<کوروش کبیر>>

بازدید : مرتبه
تاریخ : سه شنبه 2 آبان 1391
تاریخچه سنتوراین صدای خوش و در کنار آن, آسان جلوه نمودن نوازندگی این ساز (به صوریکه افراد مبتدی نیز می توانند صدای خوش از آن بوجود آورند), باعث شده است که افراد زیادی به سوی این ساز کشیده شوند. ولی افسوس که فقط افراد اندکی این راه را ادامه داده و به هدف خویش می رسند. زیرا سنتور سازی است در آغاز راه, آسان, ولی در ادامه, بسیار سخت و دشوار. به طوریکه هیچ فردی بدون انجام تمرینها و ممارستهای فراوان, نتوانسته است بر این ساز مسلط شود.
 
گل سنتورجایگاه حال حاضر این ساز در میان مردم, با گذشته بسیار متفاوت بود. سنتور در عهد قاجار, سازی بود تجملی و اشرافی (مانند جایگاه پیانو در زمان ما) که فقط متعلق به خانواده های مرفه بود. تا اینکه حبیب سماعی با کوششهای فراوان, به تدریج توانست آن را به میان عامه مردم آورده و گسترش دهد.
 
 
سنتور یكی از كهنترین سازهای موسیقی بشر است . نخستین آثاری كه از آن در دست است به حجاریهای قدیم آشور و بابلیان ( 669 قبل از میلاد ) یعنی حدود 2700 سال پیش می باشد .
امروزه نوازندگی این ساز در كشورهای : ایران ، تركیه ، هند ، چین ، ویتنام ، كره ، عراق ، مصر ، یونان ، اكراین ، مجارستان ، رومانی ، و كلاً اروپای شرقی مشاهده می‌شود كه در هر كشور نامهای مختلفی دارد به طور مثال به نامهای سنتور ، سنطور ، سنطیر ، صانطور ، دالسیمو ( در آلمان ) ، زیمبالوم ( انگلیس  ) ، و غیره نامیده می شود .
در ایران در زمان ساسانیان در كنار سازهایی مانند عود ، بربط ، چنگ نام سنتور نیز برده شده است .
سنتور در حدود یك قرن و نیم است كه مجدداً در ایران رواج پیدا كرده است .استاد صبا با همكاری حبیب سماعی جان تازه‌ای به این ساز بخشیدند و در ادامه راه مرحوم فرامرز پایور با ایجاد تنوع و تكنیكی قوی و منحصر به فرد و خلق آثار متنوع و زیبا فصل نوینی در نوازندگی سنتور گشود.همچنین بر طبق نظریه ای دیگر ساخت آن را به فیلسوف نظریه پرداز و موسیقی دان بزرگ ابو نصر فارابی (متوفی ۹۵۰م)نسبت داده اند. که بر این اساس هم ، سنتور عمری افزون بر هزار سال دارد.

سنتورنوازان شاخص از گذشته تا اکنون عبارتند از :

محمدصادق خان سرورالملک, علی اکبر خان شاهی, حسن خان, حبیب سماع حضور, حبیب سماعی,فرامرز پایور, حسین صبا, حسین ملک, رضا ورزنده, منصور صارمی,  مجید نجاهی, رضا شفیعیان, مجید کیانی, اسماعیل تهرانی, پرویز مشکاتیان, پشنگ کامکار, میلاد کیایی و اردوان کامکار.


و یگانه شهنواز این ساز به گواه همگان شادروان استاد فرامرز پایور میباشد

که پدر سنتور نوازی ایران لقب گرفته است.

یادش گرامی باد.


صبر ایوب بباید پدر پیر فلک را

تا دگر ، مادر گیتی چو تو فرزند بزایدمطلب تاریخچه از : خانم شهپر شجاع‌اردلانطبقه بندی: اخبار موسیقی ایران، 
برچسب ها: تاریخچه سنتور، فرامرز پایور،
Share/Bookmark
ارسال توسط سعید
آرشیو مطالب
نظر سنجی
ساز مورد علاقه شما کدام است؟
صفحات جانبی
لینکهای ثابت
سایتهای مفید

شارژ ایرانسل

دانلود

دانلود

قالب وبلاگ

اخبار سینما

خرید پستی

خرید اینترنتی